Kolem Internet Exploreru 7 je poslední dobou hodně humbuku a brzy dojde i na Firefox 2.0, jehož první alfa verze je již k dispozici. Přinesou však nové verze opravdové zlepšení „uživatelského prožitku“ (termín je okoukán od Martina Snížka z článku iPod, příběh o uživatelském prožitku)? Diskuze ve webdesignerské komunitě se často točí pouze kolem renderovacích schopností, ale nejen o tom jsou prohlížeče, že?
Co přinese po uživatelské stránce IE7:
- Nové uživatelské rozhraní, které je podle mého názoru velmi nevydařené. Obsahuje příliš mnoho tlačítek, nezapadá do standardního vzhledu WinXP (verze pro WinVista je na tom o něco líp), všechno je takové neuspořádané, zmizelo horní menu, k čemuž nebyl evidentní důvod, atd. atd. Webový prohlížeč by měl být co nejjednodušší aplikací a tomu podle mě navržený design příliš neodpovídá.
- Taby, vyhledávací políčko a další věci, které jsou spíš doháněním terénu než novými funkcemi.
- Favorites Center pro snazší práci s oblíbenými položkami a historií. Více o tomto tématu níže.
- RSS feeds – pro mě a většinu „webových lidí“ poměrně nezajímavá záležitost, ale určitě to zvýší povědomí běžných smrtelníků o této divné třípísmenkové technologii. Držím palce.
- IE7 bude obsahovat řadu dalších vítaných vylepšení v oblasti bezpečnosti, lepší podpory standardů apod., ale to už koncového uživatele moc nezajímá.
Firefox v druhé verzi přinese tyto hlavní změny:
- Places jako sjednocení oblíbených položek a historie. Jako minule, o tomhle tématu napíšu trochu víc níže.
- Vylepšený tabbed browsing, což je dobrá věc, ale stejně bude nejspíš potřeba nainstalovat rozšíření typu Tab Mix Plus.
- „Nativní skiny“ pro platformy Windows, Mac OS a Linux. Třikrát hurá! O GUI Firefoxu jsem už několikrát psal, viz GUI Firefoxu a Co mi chybí ve Firefoxu, tak doufám, že to dobře dopadne. Mám vybudovanou celkem služnou averzi k Java-like desktopovým aplikacím :)
- Potom už následují vlastnosti s nižší prioritou, ale třeba takový session restore po pádu prohlížeče je sympatická věc (i když, uživatel Tab Mix Plus má plný komfort už dnes).
To byl rychlý a neúplný seznam věcí, které přijdou, nyní pár bodů o tom, co bych v prohlížečích rád viděl já.
- Výrazně vylepšenou práci s historií. Vývojáři browserů se neustále snaží o různé bookmark managery, ale přitom se mnohdy daleko větší potenciál skrývá v historii, protože ta obsahuje nejen to, co nás zaujalo a explicitně jsme si to uložili, ale úplně všechno. Jak častý je nářek „už jsem to někde viděl, ale nemohu si vzpomenout kde“! Problém je, že se nedá efektivně vyhledávat v plném textu probrouzdaných stránek – např. Firefox umí hledat stránku pouze podle jejího titulku. Uvidíme, jak daleko v implementaci historie dojdou IE7 a FF2, ale zázraky nečekám.
- Opravdu použitelné GUI. V případě IE7 by to podle mého názoru chtělo drastický redesign (kterého se možná dočkáme, protože beta 2 je pouze rendering-behavior complete a na UI se bude nadále pracovat), v případě FF implementaci normálního chování na cílové platformě (viz odkazované články o GUI Firefoxu).
- Lepší reakce (jak se přeloží responsiveness?) při použití různých pluginu. Firefox na delší dobu přestane reagovat při loadování Java apletů, IE má zase problém na některých stránkách s ActiveXy. Nemám rád tuhé aplikace.
Uvidíme, jak daleko se s použitelností dostanou plánované verze dvou dominantních prohlížečů. Na Firefox 2.0 se těším velmi, protože verze 1.5 pro mě byla spíš zklamáním – nepřinesla totiž nic moc nového a některé věci dokonce zhoršily celkovou použitelnost. Na IE7 se ale naopak těším spíš kvůli renderovacímu jádru. Na nový vzhled si asi nezvyknu.
Pěkný článek. Ale nepředpokládám, že bych jeden ze zmiňovanych prohlížečů začal používat :) Co se týče uživatelského prožitku a komfortu, je pro mne bezkonkurenční Netscape Browser 8.x. Spousta věcí je v něm mnohem lépe dotažených k použitelnosti – narozdíl od FF, který je spíš parodií na prohlížeč. Navíc struna bezpečnosti, na kterou se snažej v Mozille drnkat, je pěkně povolená a hraje falešně. Pasivní bezpečnost je dnes o ničem. Netscape má v základu Antispyware, Ověřování důvěryhodnosti stránek, Hlídání proti podvrhům ap. Tabbed browsing geniální atd. Chápu, že nemusí vyhovovat každému, ale je to prohlížeč, který staví na možnosti výběru (gecko/trident), bezpečnosti a komfortu a to vše již v základu. O Opeře se podle mě nemá ani cenu bavit – na spoustu scénářů je nepoužitelná, ale možná se začí ná blískat na lepší časy :)