Dnešní diskuze pod článkem Petra Staníčka na Zdrojáku sice byla trochu vyhrocená, ale prezentuje střet názorů nad zajímavým problémem. Pokud nechám stranou formu, jádrem pudla je zajímavá diskuze o srozumitelnosti pro začátečníky „ve střetu“ s technickou přesností.
Z pohledu srozumitelnosti pro začátečníky je článek napsaný fantasticky – myslím, že určitě plní svůj účel a i jako pokročilý programátor jsem si ho velmi rád přečetl. V komentářích ale lidi, kteří JavaScript znají do hloubky, začali upozorňovat na některé věci, které v článku nebyly jasné, respektive nebylo zřejmé, jestli pixy zjednodušuje záměrně nebo mu prostě nějaký detail jazyka unikl (může se stát, v článku pro začátečníky to nemusí být velký problém). Diskuzi nepřidalo, že v ní došlo k několika drobným věcným chybám, což při střetu s experty na JavaScript (a Daniel Steigerwald bude v tomto oboru patřit mezi absolutní českou špičku) může vyvolat jiskření, což se přesně stalo. Škoda, že Daniel svou věcnou kritiku zabalil do trochu útočné formy, na kterou pixy odmítnul reagovat, a my se tak bohužel věcného rozuzlení debaty nedočkáme.
Nicméně i tak je v diskuzi něco velmi důležitého k zamyšlení. Pixy píše „ony se někdy holt srozumitelnost pro začátečníky a exaktní přesnost pro odborníky trochu tlučou“, s čímž bych na stupnici „vůbec nesouhlasím“ až „zcela souhlasím“ byl někde lehce vpravo od středu. Sám při psaní občas toto dilema mám, a ačkoliv se vždy usilovně snažím být věcně přesný a přesto srozumitelný, někdy to prostě není možné nebo praktické.
Zde se dostávám k návrhu z titulku: neměl by mít Zdroják (a i další technické weby) tag „fuzzy“ nebo něco v tom smyslu, co by říkalo „pozor, článek je psán s důrazem na celkové pochopení principů, při jejichž vysvětlování je ne vždy praktické striktně lpět na technických termínech a stoprocentní věcné korektnosti“? Byl by to jednoduchý disclaimer a současně i indikátor toho, jak se vlastně autor k článku staví. S Martinem jsem před pár týdny poměrně dlouze diskutoval o definici „cloudu“, a to vše z valné části proto, že jsem od jeho článků očekával terminologickou přesnost, zatímco jeho články (nejspíš) spadaly do „fuzzy“ oblasti (jak ostatně naznačuje článek popisující Martinovu koncepci Zdrojáku).
Aby to neznělo, že „fuzzy“ považuji za něco míň – to vůbec, možná právě naopak. Když si vezmu třeba svou sérii o MVC, fuzzy štítek bych na ni nalepil hned :) Jde jen o to, že některé články tak nějak implicitně neurčitost obsahují, zatímco jiné (třeba ten dnešní) se tváří technicky, ale možná záměrně nějakou fuzziness obsahuje – a zde by se explicitní nálepka hodila jako sůl.
Snad poslední poznámka, než tenhle brain dump ukončím – „fuzzy“ nesmí být omluvou pro nepřesnosti způsobené neznalostí. Zjednodušení v zájmu srozumitelnosti uznávám, ale autor musí mít stále velmi dobré technické znalosti problematiky. Asi to je zřejmé, ale nechci, aby to vyznělo, že fuzzy tag má být jakousi omluvenkou. Nemá.
No ale aspoň se zas něco na tom českém rybníčku děje :)
Určitě bych souhlasil v tom, že by v článku mělo být uvedeno, že může v některých částech odbíhat od přesností. Jak to bude podané, mi je už celkem jedno.
A vůbec by to bylo dobré označit přímo v tom místě s poznámkou/odkazem pro přesnost :).