Když jsem přemýšlel, jestli na tomto webu postranní sloupec umístit doleva nebo doprava, uvědomil jsem si zvláštní věc: blogy mám podvědomě spojené s pravým postranním sloupcem, zatímco na běžných webech očekávám menu spíš vlevo.
Navštívíte-li dostatečně velký počet běžných webů i blogů, zjistíte, že naznačené dělení docela sedí. Na mém vzorku se však vyskytoval ještě jeden zajímavý jev: daleko častěji se běžné weby odhodlávaly k přesunu menu doprava než blogy k přesunu doleva. Proč?
U mně osobně totiž pozice sloupce vyvolává ještě jeden pocit: levý soupec na mě působí konvenčním, dobře zažitým, ale poněkud konzervativním dojmem. Pravý sloupec bych subjektivně označil jako moderní a agilní: levá horní oblast, která patří na stránce k těm nejcennějším, je věnována obsahu, zatímco autor stránky odsouvá sloupec ztělesňující řád a pevnou strukturu do méně atraktivní oblasti. Naznačuje tak, že chce mně jako návštěvníkovi šetřit čas a rovnou mi předkládá to, co mě asi bude zajímat nejvíc: obsah. To je sympatické.
Jedná se pouze o mé pocity a rád bych věděl, jak se na věc díváte vy, případně jestli nevíte o nějakých studiích, které by byly víc než jen o pocitech. Každopádně jsem měl ale na svém webu jasno: menu patří doprava.
P.S. Na blozích můžete narazit ještě na dva případy: žádný postranní sloupec a třísloupcový layout. Můj pocit je jednoduchý: žádný sloupec je málo a dva zase zbytečně moc. Tím se nechci dotknout autorů několika vyvedených blogů z těchto kategorií (velmi se mi líbí třeba Hellishův weblog), ale pro tento web jsem prostě jeden a právě jeden sloupec potřeboval.
Související: Interval (Jan Bažant): Kam patří menu
Předpokládáme-li, že na web přichází uživatelé především kvůli obsahu, je celkem lehce pochopitelné, že blogy mají většinou menu vpravo, primární je zde ten obsah.
U komerčních prezetnací je to malinko složitější, neboť uživatelé obsah vnímají v kontextu s dalšími informacemi, tedy např. před nákupem produktu chtějí vědět více informací o společnosti, o její důvěryhodnosti, referencích atd. To je narodíl od blogů nutí proklikat více stránek a význam hlavní navigace se tak zvyšuje.