O tomto víkendu se zle potýkám s Javou. Do středy musím vytvořit seminárku s použitím některých z technologií Servlets, JavaServer Pages, Struts, Faces nebo dalších.
Upřímně řečeno mě serverová Java docela vyděsila. Z ASP.NET jsem si zvyknul, že pokud něco chci, tak to můžu udělat rychle a velmi jednoduše. V Javě na všechno existuje 10 přístupů a 20 frameworků, což je pro pokročilé vývojáře možná skvělé, ale začátečníka z toho polije studený pot. Rovněž vývojová prostředí jsou taková „divná“. Ze školy mám půjčený JBuilder 2005 Enterprise a zatím mi vývoj usnadňuje jen částečně – např. minulé dvě hodiny jsem střídavě strávil tlučením hlavy do stolu a hledáním důvodu, proč mi JBuilder nezkopíruje zkompilované zdrojáky do webového modulu a celá aplikace mi tak nefunguje (důvod je prostý – on tam .class soubory zkopíruje pouze tehdy, když jsou z nějaké JSP stránky používány, jinak je přeskočí – to je taková roztomilá nezdokumentovaná vlastnost).
Svět Javy je prostě široký a komplikovaný. Co mě zachraňuje, je kniha Servlets and JavaServer Pages: The J2EE Technology Web Tier, která je jednou z nejlépe napsaných IT knížek, jaké jsem kdy četl. Autoři jdou přímo k věci, nezapomenou ale stručně vysvětlit ideové pozadí, je-li jaké. Rovněž je kniha prodchnuta konkrétními doporučeními, jak webové aplikace dělat a jak nikoliv (návrhové vzory tedy nejsou jen popsány, ale je přímo doporučeno, kdy jaký používat a který radši nepoužívat vůbec).
Knihu lze zdarma stáhnout ze serveru TheServerSide.com. Zdrojové kódy lze získat na doprovodném webu knihy.
před 5 let 51 týden
před 5 let 51 týden
před 6 let 21 týden
před 6 let 35 týdnů
před 6 let 48 týdnů
před 7 let 4 týdny
před 7 let 6 týdnů
před 7 let 9 týdnů
před 7 let 15 týdnů
před 7 let 24 týdny